Музей «Королівство залізниць» у Празі, Чехія

Крім пам’яток давнини Прага відома і багатьма сучасними проєктами, одним із яких є Королівство залізниць. Це найбільший у Східній та Центральній Європі музей іграшкових залізниць.

У 2009 році на цокольному поверсі торгівельного комплексу Anděl City було відкрито першу частину унікальної експозиції, де рейками бігли потяги, на вокзалах і маленьких станціях на них чекали пасажири, дорогами міста рухалися автомобілі, а в паркових зонах у тіні дерев грались діти. На той час музей займав близько 115 м2.

Відвідувачі могли побачити лише частину тієї експозиції, яка представлена у музеї зараз. Вона відображала лише Устецький край Чехії. За рік до неї приєдналась залізниця Карлівського краю. У 2014 році музей вже зайняв площу 3 100 м2 на першому та другому поверхах того ж торгівельного

центру.

Тепер відвідувачі Королівства можуть побачити практично всю Чехію в мініатюрі, подорожуючи у вагонах іграшкових поїздів, знайомлячись із пам’ятниками архітектури та іншими визначними пам’ятками країни. Експозиція музею включає такі інтерактивні моделі як модель старої та нової Праги, Центральна Чехія, Карловарский край, Плезеньський край, Устецький край.

Експозиція є величезним інтерактивним простором. Тут через інтервал в часі у двадцять хвилин день змінює ніч, у маленьких будиночках та на вулицях запалюється світло.

Багато макетів оснащені кнопками, при натисканні на які чоловічки, автомобілі та потяги починають рухатись. Мініатюрна залізниця повністю живиться електрикою, поїзди керуються комп’ютером, а ось машинки та окремі іграшки приводяться у рух за допомогою акумуляторів, які заряджають за кілька годин.

Потрапляючи в Королівство, діти та дорослі знайомляться з двома невеличкими панельними виставками. Перша – розповідає історію розвитку залізничного транспорту і наочно демонструє, як змінилися технології його виготовлення, пройшовши шлях від простих візків до надшвидкісних поїздів Pendolino. Друга – присвячена професіям, пов’язаним зі світом залізниць.

Розглянемо детальніше моделі експозиції Королівства залізних доріг.

Модель старої та нової Праги.

Тут ви побачите старе та нове місто з висоти пташиного польоту. Експонат займає площу 65 м2, складається з 1630 різних моделей, 165 м залізниці, якою рухаються 7 потягів

Місто повністю виконане з паперу (крім залізниці, поїздів, автомобілів та фігурок людей), автор цього дива – Рудольф Шип. З паперу ним було виготовлено макети понад 3000 будинків, 5 веж історичного центру Праги, 20 церков-костелів, 9 єврейських синагог. Цій дивовижній роботі автор віддав 12 років свого життя. Також до складу експонату входять 204 автомобілі, які не рухаються, та два рухомі авто, 187 будівель, 1630 дерев та 3 330 фігурок людей.

На проєкті Рудольфа Шипа відображена дуже велика частина Праги. Тут ви побачите Жижківську телевежу, а поруч із нею фортеця Празький Град. У центрі – головний залізничний вокзал, неподалік трамвайне депо. Також у моделі представлені базиліка святого Георгія, картинна галерея, Порохова вежа, кафедральний собор святого Віта, палац Рожмберків, Петршинська оглядова вежа, замки Крживоклат і Карлштейн та всесвітньо відомий пивзавод «Старопрамен».

Модель центральної Чехії

На моделі площею 132 м2 можна побачити 3 330 різних фігурок, 14 поїздів, які рухаються 330 метрами залізничних колій, і 175 будівель.

У цьому модулі представлені автомобільні заводи «Škoda» та «TPCA» (спільне підприємство компаній PSA Peugeot Citroën та Toyota Motor Corporation), замки Карлштейн, Кршивоклат та Кокоржин, Вранівське та Штеховицьке водосховища, гору Бланік, музей військової техніки.

Модель Карловського краю

Модель площею 51 м2 включає 125 будівель, 1150 фігурок, 1580 дерев, 11 рухомих автомобілів, 15 будівель, 10 поїздів, які їдуть 120-метровою залізницею, поряд рухаються 11 автомобілів.

Тут ви побачите в мініатюрі місто Карлові Вари, відоме не лише своїми санаторіями, а й тим, що стало місцем проведення міжнародного кінофестивалю. На мініатюрній сцені встановлені фігурки світових зірок кіно. Цікаво буде подивитися на аеродром із вертольотами та машинами, на замок Локет, оглядову вежу Три хрести. До макету додається інтерактивна інфрачервона схема, за допомогою якої можна керувати автомобілями, які зупиняються перед світлофорами.

Модель Пльзенського краю

Площа її складає 117 м2. Модель включає 1830 фігурок, 95 будівель, 6 рухомих авто, 2 трамвайні маршрути, 11 поїздів, які рухаються по 260 метрах залізниці.

Тут ви побачите міста Пльзень, Домажліце, Клатові та Сушице. З визначних пам’яток – ротонда святих Петра та Павла, замки Рабі, Радина, Швігов, оглядова вежа Сватобор. Можливостей для інтерактивного керування макетом ще більше. Тут ви зможете керувати літаком, зрубати дерево, запустити локомотиви та автомобілі,  дати команду фігуркам на танцполі танцювати. Також тут їздять два трамваї.

Модель Устецького краю

На 54 м2 простяглися 195 метрів рейок, якими котяться 8 локомотивів з вагончиками. Ще 7 автомобілів їдуть мініатюрними дорогами. А 81 будинок оточують 1270 дерев та 970 чоловічків.

За складністю ця модель займає лідируючу позицію, оскільки вона включає колію, яка перетинає річку Ельбу.

У моделі представлені міста Дечин, Усті над Лабем та Міст. На скелі встановлено замок Стршеко. З підприємств представлені – автодром, Мостиський вугільний басейн, хімзавод та пивзавод Велке Бржезно.

Частиною виставки стали зроблені з конструктора Lego автомобілі, літаки та невеликі майданчики, будинки та люди, які теж можна рухати за допомогою простих механізмів. Кожен малюк може грати екскаваторами, автомобілями або поїздами Лего, що рухаються. У кабінках поїздів є камери, тому салон можна розглянути зсередини.

У музеї також можна познайомитися з роботами та динозаврами з американського конструктора K´NEX. Величезне задоволення приносить дітям презентація металевих конструкторів та поїздів від компанії Merkur.

Ще однієї цікавою особливістю музею є виставкові тренажери трамваю T3, автобуса Karosa і моторного вагона № 810. Нещодавно до них додано також вагон празького метрополітену типу 81-71. У співпраці з IDNES.TV було знято перетини всіх трьох ліній, а завдяки проекції зображення на лобове скло вагона «катання» на метро в позі машиніста – справжній досвід для дітей.

Такі вагони були введені в експлуатацію в Празі в 1978 році та виведені з експлуатації через 31 рік, у липні 2009 року. За збігом обставин, у той же час (1 липня 2009 року), саме Королівство залізниць було вперше відкрито для публіки. Частина списаних вагонів була модернізована і з позначенням 81-71М досі експлуатується на лініях А і Б.

Є в музеї кінозал, де зібрано колекцію найцікавіших відеоматеріалів про залізницю.

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *